ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

jak zapłacić podatek
Finanse Zakupy

Jak zapłacić podatek przez Internet?

Obowiązek płacenia podatku dotyczy każdego obywatela polskiego. Tylko osoby, które nie osiągają żadnych dochodów, mogą liczyć na całkowitą wolność od wykonania corocznego rozliczenia z fiskusem. Jednakże pomimo że obowiązek ten wykonywany jest rok w rok, częste zmiany w procedurach sprawiają problem wielu osobom.

Do kiedy należy rozliczyć swoje podatki?

Zdecydowana większość osób, które pracują w Polsce, rozlicza się z Urzędem Skarbowym na podstawie informacji zawartych w PIT-11. PIT ten przygotowywany jest przed pracodawcę i musi trafić do odpowiednich rąk najpóźniej do 1 marca. Dalsze formalności związane z podatkami są obowiązkiem pracownika. Każdy z nich musi pamiętać o złożeniu zeznania podatkowego, które opiera się na informacjach dotyczących wszystkich dochodów osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym. Zazwyczaj zeznanie takie należy przygotować do 30 kwietnia danego roku. Wiele jednak zależy od tego jaki PIT ktoś składa i z czego będzie się ostatecznie rozliczać. Oprócz tego należy pamiętać o uwzględnieniu wszelkiego rodzaju ulg i odliczeń. Dotyczą one ulg takich jak ulga rehabilitacyjna i tym podobne. Mają one duży wpływ na rozliczenie, którego celem jest ustalenie ile podatku dany obywatel powinien zapłacić w danym roku.

Kiedy i jak zapłacić podatek?

Złożenie zeznania do Urzędu Skarbowego pozwala określić, czy dana osoba wywiązała się ze swojego obowiązku podatkowego. W niektórych sytuacjach występuje nadpłata, co oznacza że fiskus musi oddać pewną kwotę pieniędzy, ponieważ obywatel zapłacił zbyt wysoki podatek za poprzedni rok. Znacznie częściej jednak okazuje się, że doszło do powstania niedopłaty. Oznacza to, że konieczne jest wysłanie do Urzędu Skarbowego określonej kwoty pieniędzy, tak aby zapewnić, że całe rozliczenie jest odpowiednio wykonane. Termin płatności takiego podatku zazwyczaj upływa 30 kwietnia. Data ta dotyczy zarówno tych obywateli, którzy składają PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, jak i PIT-39. Podatek musi zapłacić sam podatnik, choć w wybranych sytuacjach może to zrobić za niego małżonek lub członek najbliższej rodziny. Konsekwencje związane z nieterminowym rozliczeniem podatku prowadzą do powstania zaległości, która jest obarczona wysokimi odsetkami. Najlepiej jest zatem uniknąć takiej sytuacji.

Mikrorachunek podatkowy – jak go znaleźć?

Zeznania podatkowe można składać poprzez Internet już od paru lat. Podobnie sprawa wygląda gdy chodzi o zapłatę podatku. Dzięki temu to jak zapłacić podatek staje się proste. Każdy obywatel ma bowiem przydzielony swój własny, indywidualny mikrorachunek podatkowy. Jest on generowany na stronie Ministerstwa Finansów, może być też przydzielony podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym.
Mikrorachunek podatkowy to rozwiązanie, które pozwala pozbyć się zaległości związanych z podatkiem PIT, CIT, jak i VAT. Jest to zatem bardzo wygodne narzędzie, które może być uniwersalnie używane w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym. Osoby, które rozliczają się wspólnie z małżonkiem, wybierają jeden mikrorachunek na który przelewają całą należność. Zazwyczaj powinien być to mikrorachunek osoby, które widnieje jako pierwsza na wspólnym zeznaniu podatkowym.
Przy rozliczaniu przez Internet, każdy automatycznie otrzymuje informacje o numerze swojego mikrorachunku. Jak zatem widać, to jak zapłacić podatek jest pytaniem, które ma bardzo prostą odpowiedź. Za pomocą mikrorachunku podatkowego każdy bardzo szybko może uregulować całą zależność i zapomnieć o jakichkolwiek zmartwieniach związanych z podatkami.