ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

jak założyć bloga
E-commerce

Jak założyć bloga – najważniejsze kroki

Powszechny dostęp do internetu to w obecnych czasach standard. Warto więc zdecydować się na stworzenie bardzo ciekawego portalu albo bloga. Wtedy będzie można nie tylko budować społeczność, ale także promować swoje produkty i zarabiać pieniądze, siedząc wygodnie we własnym domu. Brzmi świetnie, prawda? W artykule opiszemy zatem, jak założyć bloga, aby był on w pełni profesjonalny.

Wybór platformy

Zaczynamy od zdecydowania się na konkretną platformę CMS, dzięki której będziemy zarządzać całą treścią (dokonywać edycji przed publikacją tekstów itd.). Najlepiej wybrać tutaj płatny serwis hostingowy oraz popularny system WordPress, służący do prostego prowadzenia strony bez znajomości skomplikowanego kodowania. Oczywiście dostępne są też całkiem darmowe platformy (np. Tumblr albo Blogger), ale mają one niestety sporo widocznych ograniczeń i różnych blokad. Jakich? Okazuje się, że nie dają pełnej swobody. Mogą być trudności z umieszczaniem własnych reklam i rozwijaniem bloga, dlatego nie ma mowy tym, aby z czasem skutecznie zarabiać.

Kolejny etap, czyli odpowiednia nazwa domeny

Jak założyć bloga? Co należy jeszcze zrobić? Kiedy mamy już wybraną platformę oraz ciekawą branżę i tematykę, nie pozostało nic innego, jak przejść do następnego kroku. Chodzi o wybranie nazwy dla naszej domeny. Dzięki niej będziemy rozpoznawalni w internecie. Użytkownicy łatwo nas znajdą za pomocą bardzo popularnej wyszukiwarki Google, ale tylko wówczas, jeżeli adres okaże się unikalny (w przypadku, kiedy treść bloga będzie skierowana do Polaków, zdecydujmy się na końcówkę „.pl”, a nie międzynarodową i komercyjną, czyli „.com”, „.biz” albo „.net”). Pamiętajmy jednak o czymś ważnym. Chcąc mieć własną domenę, musimy dokonywać rocznej, niewielkiej wpłaty.

Zakładanie konta hostingowego

Po przeprowadzeniu powyższych czynności, pora na kolejny etap. Strona musi być przecież umieszczona w konkretnym miejscu. Dlatego należy wykupić usługi hostingowe, ale takie, z których będziemy zadowoleni w stu procentach. Dzięki nim nasz blog spełni wszystkie funkcje. Okaże się wydajny i będzie dostępny dla internautów dwadzieścia cztery godziny przez siedem dni w tygodniu. Mało tego, na niezawodnym koncie hostingowym wszystkie pliki będą ciągle uaktualniane, a nawet przechowywane bezpośrednio w chmurze. Mając już miejsce, gdzie znajdzie się nasz blog, wystarczy tylko zainstalować wspomnianego WordPressa, zalogować się do panelu administracyjnego i przeprowadzić bardzo łatwą konfigurację.

Zaprojektowanie bloga

Wiemy już, jak założyć bloga. Nie zapominajmy jednak także o tym, aby jego układ i wygląd (kolorystyka, czcionka itp.) oraz inne elementy przyciągały wzrok czytelników. Strona powinna być specjalnie i umiejętnie zaprojektowana. W jaki sposób? W taki, aby jednocześnie była przyjazna, praktyczna oraz przejrzysta. Nikt nie może mieć trudności z odszukaniem wszelkich, ciekawych i przydatnych informacji publikowanych na blogu, bo zniechęci się do ponownych odwiedzin w tym miejscu.