ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

sklep na instagramie
E-commerce Zakupy

Sklep na Instagramie – jak skutecznie korzystać z funkcji zakupów?

W miarę rozwoju cyfryzacji i stale rosnącej popularności urządzeń mobilnych, zakupy online stają się coraz bardziej popularne. Konsumenci mogą kupować w sieci już nie tylko za pośrednictwem komputerów.
Dzięki smartfonom i ogromnym możliwościom wykorzystania sieci internetowej, zakupy online są niezależne od czasu i miejsca. Dzięki temu stały się w ostatnim czasie istotną częścią handlu mobilnego.

Strona internetowa czy funkcja zakupów?

W handlu mobilnym można wyróżnić dwie podstawowe formy użytkowania:

– Poprzez stronę internetową, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
– Za pośrednictwem aplikacji, takiej jak na przykład Instagram, która ma zintegrowaną funkcję zakupów.

W przypadku strony internetowej, mogą występować problemy z długim czasem ładowania i niestandardowym wykorzystaniem responsywnego designu. W rezultacie klient może zobaczyć tylko zdjęcia produktów, które często są zbyt małe lub zupełnie niewidoczne na ekranie smartfona. Takie utrudnienia mają bezpośredni wpływ na sprzedaż. Zniecierpliwieni klienci często porzucają rozpoczęte zakupy. Nagminne są też zwroty zakupionych towarów.
Sprzedawcy detaliczni szukają nowych możliwości generowania sprzedaży, promowania swoich towarów i coraz częściej zachęcają do zakupów mobilnych.

Sklep na Instagramie

W tym kontekście należy zwrócić uwagę na zakupowe funkcje mediów społecznościowych – na przykład Instagram oferuje profilom firm funkcję „Zakupy na Instagramie”.
Sklep na Instagramie jest stosunkowo nową opcją, ale znacznie ułatwiającą zakupy.

Instagram automatycznie dostosowuje posty do rozmiaru ekranu urządzenia mobilnego i służy jako swego rodzaju cyfrowa książka obrazkowa i źródło inspiracji. Istnieje możliwość przekierowania połączonych produktów na stronę internetową lub osadzoną stronę docelową otwierającą się w ramach Instagrama, co skraca czas ładowania i znacznie przyspiesza proces zakupu.
Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo zwiększenia sprzedaży.

Znaczenie zakupów na Instagramie

Badania wykazały, że klienci są bardziej zainteresowani marką lub produktem po obejrzeniu ich w Instagram Stories. Opierając się na wynikach tych badań, Instagram zaoferował firmom i ich sklepom możliwość wykorzystania zintegrowanej funkcji zakupów do intensywniejszego promowania własnych produktów.
Funkcja zakupów, zwraca uwagę potencjalnych nabywców na produkt lub ulubioną markę dlatego jest chętnie wykorzystywana przez firmy, które mają profil biznesowy na Instagramie i możliwość linkowania do sklepu internetowego.
Inni potencjalni dostawcy, tacy jak na przykład mali lokalni twórcy, którzy chcą udostępnić swoją sztukę szerokiemu gronu, mogą również skorzystać z funkcji zakupów.

Jak działa funkcja „Zakupy na Instagramie”?

Przede wszystkim wymagany jest link do sklepu na Facebooku lub katalogu produktów. Liczba oferowanych produktów, a także wielkość firmy nie mają znaczenia. Ważny jest rodzaj produktu – za pośrednictwem zakupów na Instagramie nie można sprzedawać produktów niematerialnych, takich jak np. oprogramowanie czy aplikacje mobilne. Po utworzeniu sklepu na Facebooku lub katalogu produktów firma może przekształcić swoje konto w profil firmy na Instagramie. Wtedy można aktywować funkcję zakupów na Instagramie.
Po wykonaniu niezbędnych czynności można zapisać odpowiednie linki do produktów. Za ich pomocą klienci mogą kupować produkty bezpośrednio na Instagramie lub umieszczać wybrane artykuły w koszyku, a proces zakupu dokończyć w sklepie internetowym.