ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

praca zdalna umowa o pracę
Praca

Praca zdalna umowa o pracę

Praca zdalna w czasie pandemii stała się rzeczywistością dla wielu ludzi, którzy do tej pory każdego dnia przychodzili do biura, aby tam wykonywać swoje obowiązki. Pojawiła się zatem konieczność regulacji prawnych w zakresie pracy z domu.

Zagrożenia związane z pracą z domu

Praca z domu dla wielu ludzi jest atrakcyjna. Nie trzeba wydawać pieniędzy na dojazd, można zaoszczędzić również czas do tej pory spędzany w samochodzie albo komunikacji miejskiej. Trzeba jednak pamiętać również o zagrożeniach, jakie wiążą się z Home Office. Pierwsze z nich to zagrożenie dla więzi międzyludzkich, ponieważ do tej pory w pracy można było porozmawiać w wolnej chwili z kolegami. Obecnie, siedząc 8 godzin przed komputerem, jest to niemożliwe.

Wielkie korporacje dostrzegają również problem w tym, że zagrożone mogą być dane, z którymi mają kontakt pracownicy. Nie wiadomo, kto jeszcze ma do tych danych dostęp w domu pracownika. Właściwie dostęp może mieć każdy, kto jest tam gościem. Wyciek takich danych może mieć dla korporacji bardzo złe konsekwencje. Często są to dane księgowe, kadrowe, poufne.

Wiele firm obawia się także, jak pracownicy obchodzą się ze służbowym sprzętem. Często, kiedy pracownicy wykonują swoje zadania, tuż obok przebywają inni członkowie rodziny, w tym również najmłodsi. Dzieci bawią się, krzyczą, są rozbrykane. To może skończyć się zniszczeniem sprzętu. Pracownik może zataić uszkodzenia.

W domu wiele rzeczy może pracownika rozpraszać. Trudno jest prowadzić kontrolę na odległość. Pracodawca nie może przecież ciągle patrzeć na to, co w danej chwili robi pracownik. Jest to niemożliwe z różnych względów. Nawet wymóg pracy z włączoną kamerą w laptopie nie pomaga, a do tego pracownik może bardzo źle odebrać taki rodzaj kontroli. Rozproszenia w trakcie wykonywania obowiązków służbowych mogą skutkować popełnieniem poważnych błędów. Rolą pracownika jest zapobiegać takim rozproszeniom.

Regulacje prawne

Praca zdalna umowa o pracę jest możliwa i nie jest absolutnie gorszym rodzajem umowy niż dotychczasowa umowa o pracę. Każdy pracownik powinien porozumieć się ze swoim pracodawcą i porozmawiać o nowych regulacjach. Wydaje się, że w najbliższych miesiącach i latach coraz więcej firm będzie dawało pracownikom możliwość swobodnego wyboru, czy chcą pracować z biura czy też z domu.

Są takie zawody, gdzie trzeba pojawić się w miejscu pracy, aby móc tę pracę świadczyć. Jednak wszystkie osoby wykonujący zadania przed ekranem komputera mogą wykonywać taką pracę właściwie wszędzie, z każdego miejsca na Ziemi. Jeszcze przed pandemią wiele osób pracowało z różnych stron świata, również tych bardzo egzotycznych. Było to absolutnie normalne na przykład w branży IT, ale także wśród copywriterów, specjalistów do obsługi social media, a także księgowych. Światowa epidemia wymusiła wiele zmian na rynku pracy, ale także wśród uregulowań prawnych dotyczących zawierania stosunku pracy. Nic nie będzie już takie samo jak wcześniej. Nowe rozwiązania będą musiały zostać wdrożone z korzyścią dla pracowników.