ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

monitorowanie pracy zdalnej
Praca

Monitorowanie pracy zdalnej – czy jest konieczne?

Każdy szef chciałby wiedzieć, czy pracownicy dobrze wykorzystują czas w trakcie pracy. Od tego zależy ich wydajność. Czy monitorowanie pracy zdalnej jest możliwe i przynosi rezultaty?

Kontrolowanie na odległość

Obecnie wielu pracowników wykonuje swoje zadania zdalnie, przed komputerem. W związku z tym bezpośredni przełożony nie jest w stanie patrzeć im na ręce i w każdej chwili kontrolować, czym teraz się zajmują. Kontrola jest utrudniona. Czy to jednak oznacza, że pracodawca w żaden sposób nie może monitorować działań wykonywanych przez zatrudnione osoby? Nie. Monitorowanie pracy zdalnej jest możliwe, na wiele sposobów. Wielkie korporacje doskonale wiedzą jak to zrobić. Tam praca z domu, czyli tak zwany home office, to norma na wielu stanowiskach. Do tej pory w niektórych firmach praca z domu była przywilejem, a teraz stała się koniecznością.

Praca na komputerze

Szef jest w stanie sprawdzić, czy pracownicy zalogowali się do komputera o odpowiedniej godzinie. Nie trzeba oczywiście sprawdzać tego codziennie, można po prostu wygenerować raport za dany okres. Na raporcie będą widoczne godziny zalogowania i wylogowania się. System może wylogować użytkownika po pewnym czasie, jeżeli ten nie będzie podejmował na komputerze żadnych działań, czyli w praktyce nie będzie ruszał myszką ani dotykał klawiatury. Oczywiście nieuczciwi pracownicy znajdą sposoby na obejście tych reguł, jednak warto wprowadzić metody kontrolowania czasu pracy i jej wydajności, aby pracownicy wiedzieli, że szef trzyma rękę na pulsie.

Praca w czasie pandemii

Epidemia zmieniła rynek pracy i nic nie jest już takie samo jak wcześniej. Wiele ludzi straciło swoje stanowiska, musiało pogodzić się z mniejszym wynagrodzeniem. Jednak dla pracowników korporacji nastąpiła zmiana na home office, czyli na pracę z domu, co również ma swoje negatywne i pozytywne strony. Wszystko zależy od indywidualnej oceny pracownika. Na pewno ucierpiały na tym relacje międzyludzkie i kontakt pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu. Nie ma już porannej wspólnej kawy i ploteczek. Pojawiły się za to oszczędności czasu i pieniędzy, ponieważ nie trzeba wydawać pieniędzy na bilet miesięczny albo na benzynę na dojazd do pracy. W czasie, który do tej pory był przeznaczony na dojazd, można zająć się swoimi pasjami i rozwijaniem zainteresowań.

Czy kontrola jest ważna?

Kontrola jakości pracy jest oczywiście bardzo ważna. Jednak jej cele muszą zostać dobrze zdefiniowane. Nie chodzi o to, aby jak najszybciej zwolnić ludzi, którzy źle pracują. Celem powinno być znalezienie słabych punktów w firmie. Dzięki takiej kontroli i monitorowaniu pracy, jeżeli wnioski zostaną wyciągnięte, można szybko i łatwo zmienić pewne rzeczy, jeśli chodzi o organizację. Warto dać znać pracownikom, że ich opinie są bardzo cenne dla kierownictwa firmy. Czasami jeden z pracowników może wpaść na genialny pomysł, jak usprawnić pracę w firmie, ale wstydzi się albo obawia podzielić się tym pomysłem z innymi. Dlatego też warto dać zielone światło pracownikom, aby nie bali się wypowiadać na ważne tematy w firmie.