ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

doradztwo biznesowe
Biznes

Doradztwo biznesowe szansą na uratowanie firmy

Czasami w firmie przychodzi taki moment, kiedy właściciel firmy nie ma pomysłu na dalszy rozwój. W biznesie pojawiają się niepowodzenia, coraz mniejsze przychody, pracownicy tracą motywację i odchodzą. Jeżeli osoby zarządzające firmą w porę podejmą właściwe kroki, jest duża szansa na uratowanie biznesu. Doradztwo biznesowe to znakomity środek do celu.

Marketing i sprzedaż

Niepowodzeń w funkcjonowaniu firmy można szukać na różnych polach. Jeżeli jednak produkt jest dobry, co można obiektywnie zmierzyć, wychodzi na to, że problem leży w marketingu i w sprzedaży. Być może firma nie została dostatecznie wypromowana, a oferta nie dociera do zainteresowanych osób, czyli do potencjalnych klientów. Obecnie bardzo dobrym sposobem reklamy jest korzystanie z mediów społecznościowych, ale oczywiście najpierw trzeba sprawdzić, czy potencjalni klienci tam właśnie są. Dzisiaj właściwie wszyscy korzystają z Internetu, jednak czasami bardziej może sprawdzić się reklama na rynku lokalnym, wyraźny szyld na lokalu albo ogłoszenie w gazecie. Jest tutaj wiele aspektów i czynników które trzeba sprawdzić, a powinien zająć się tym profesjonalista, ekspert.

Umiejętności sprzedażowe

Jeżeli problem dotyczy sklepu stacjonarnego albo na przykład zespołu w marketingu sieciowym, problem może dotyczyć kompetencji sprzedażowych osób odpowiedzialnych za obsługę klienta. Wtedy trzeba zorientować się, jaka jest motywacja tych ludzi do pracy, to znaczy czy właściwe osoby są na właściwym miejscu, a później zorganizować szkolenia sprzedażowe. Sprzedaż jest to pewnego rodzaju umiejętność i można się jej nauczyć, trzeba tylko chcieć i wykazywać zaangażowanie. Jeżeli do sklepu ciągle wchodzą klienci i wychodzą z pustymi rękami, może to oznaczać, może sprzedawcy niedostatecznie się starają, aby zamknąć sprzedaż. Najpierw trzeba jednak odkryć ten problem i postawić dobrą diagnozę, a dopiero potem zająć się rozwiązaniem tego problemu.

Kompleksowa diagnoza

Doradztwo w biznesie powinno przebiegać kompleksowo. Bardzo ważna jest tutaj znajomość prawa, jeśli chodzi o księgowość i podatki. Czasami bardzo łatwa zmiana formy prowadzenia działalności może przynieść spore oszczędności. Na przykład ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można zmienić formę prowadzenia firmy na jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zawsze bowiem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest lepszą formą. Warto, aby ekspert kompleksowo przyjrzał się wszystkim aspektom. Doświadczona osoba z dużą wiedzą na pewno znajdzie rozwiązanie.

Zmiany w organizacji pracy oraz wśród personelu

Czasami proste zmiany w organizacji pracy mogą przynieść zaskakujące rezultaty. Warto także przyjrzeć się osobom pracującym na poszczególnych stanowiskach. Bardzo popularny jest test Gallupa, aby poznać najmocniejsze strony wybranych ludzi. Wiadomo, że na przykład na recepcji powinna pracować osoba uśmiechnięta i otwarta, a osoba, którą cechuje ogromna dokładność i rzetelność, będzie świetnie prowadziła dokumentację. Warto poznać mocne strony ludzi i wykorzystać je w przydzielaniu zadań.