ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

finanse
Finanse

Na czym polega ulga IP Box?

W ostatnich latach rząd szczególnie premiuje tych przedsiębiorców, którzy stawiają na innowacje. Jedną z form jest ulga IP Box – jeśli spełnisz konkretne warunki, niektóre Twoje dochody mogą być opodatkowane jedynie stawką 5%. Na czym dokładnie polega ulga IP Box i kto może z niej skorzystać? Czy dotyczy również programistów pracujących na podstawie umowy B2B? Sprawdź!

Czym jest ulga IP Box?

Ulga IP Box to inaczej Intellectual Property Box, Innovation Box lub Patent Box. Rozwiązanie zostało wprowadzone już w 2019 r., jednak wciąż niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tej możliwości. Na czym dokładnie polega ulga IP Box?

Jak można przeczytać na stronie podatki.gov.pl: „Podatnicy, którzy w ramach działalności gospodarczej osiągają kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), mają prawo opodatkować takie dochody według 5% stawki podatkowej”.

Co to oznacza w praktyce? Z ulgi mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy działają w sektorze B+R (badań i rozwoju) i wytwarzają, rozwijają albo ulepszają np. patenty, autorskie prawa do programów komputerowych czy prawa ochronne na wzór użytkowy. 

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

Żeby skorzystać z ulgi IP Box, przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków. Do najważniejszych należą:

  • wytwarzanie, prowadzenie, rozwijanie kwalifikowanej własności intelektualnej (prawa autorskie, patenty itp.),
  • prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (czyli takiej, w której trakcie są wykonywane badania, żeby wytworzyć np. nowe programy, zastosowania),
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych i operacji finansowych,
  • ponoszenie kosztów związanych z wytwarzaniem, prowadzeniem, rozwijaniem kwalifikowanej własności intelektualnej,
  • opodatkowanie dochodów w Polsce.

Ulga jest dostępna ponadto dla przedsiębiorców, który rozliczają się w ramach skali podatkowej (zasady ogólne PIT), podatkiem liniowym PIT lub podatkiem CIT. Określone dochody są wówczas opodatkowane jedynie 5%, zamiast 9-32% (w zależności od sposobu rozliczania).

Czy każdy programista może skorzystać z ulgi IP Box?

Już wiesz, że ulga IP Box jest dostępna w określonych przypadkach i dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Jeśli programista chciałby płacić 5% podatku od określonych dochodów, musi być użytkownikiem albo współwłaścicielem prawa do korzystania z IP. Niezbędny jest twórczy wkład w tworzenie, rozwój czy prowadzenie kwalifikowanej własności intelektualnej.

Jeśli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku skorzystanie z ulgi IP Box jest możliwe, najlepszym sposobem jest wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową. W tym celu składa się wniosek (najprościej zrobić to przez internet na stronie epuap.gov.pl) z dokładnym opisem swojej sprawy. Koszt wynosi 40 zł, a odpowiedź zostaje wydana w ciągu 3 miesięcy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak skorzystać z ulgi IP Box i czy w Twoim przypadku się sprawdzi? Poczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/ulga-ip-box-czym-jest-i-kto-moze-z-niej-skorzystac/