ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

praca dla introwertyka
Biznes

Idealna praca dla introwertyka

Świat, w którym żyjemy, jest niezwykle różnorodny. Istnieje na nim tak wiele gatunków roślin i zwierząt, wypełniony jest oceanami i lądami. Często zachwycamy się tą różnorodnością i uznajemy ją za zwyczajnie piękną. Zdajemy się jednak zapominać o tym, iż sami jesteśmy częścią tego świata – kto wie, czy nie najpiękniejszą?
Każdy człowiek jest inny. Każdy z naszych posiada zupełnie wyjątkowy zestaw cech i niemożliwym zadaniem jest znalezienie drugiego takiego samego człowieka. Nawet bliźnięta często różnią się charakterami! Dlaczego, w takim razie, nie zachwycamy się własnym pięknem oraz pięknem ludzi otaczających nas dookoła?
Czasami rzeczywiście trudno jest nam dostrzec to piękno, zwłaszcza, gdy mierzymy się z problemami dnia codziennego i innymi przyziemnymi sprawami, które trzeba załatwić. Możemy jednak lepiej przyjrzeć się sobie w wolnym czasie i postarać się zrozumieć, jakim właściwie typem człowieka jesteśmy? Jaka jest nasza osobowość? W czym się sprawdzamy najlepiej, co lubimy robić… To, wydawałoby się, proste pytania. Jednak odpowiedzenie sobie na nie może sprawić, że odkryjemy na swój temat wiele intrygujących rzeczy, których dotychczas jakoś nie zauważaliśmy.
Ludzie dzielą się na introwertyków i ekstrawertyków. Jeśli wiemy, którym z typów jesteśmy, to dobrze dla nas, bo samoświadomość dotycząca tego może nam pomóc w przyszłości. Jeśli jednak nie wiemy, to warto poświęcić trochę czasu na dokładniejsze przyjrzenie się temu co lubimy robić w wolnym czasie, z kim lubimy spędzać wieczory, itp. Być może zawsze byliśmy przekonani o swojej wesołej, otwartej naturze i wychodziliśmy do ludzi, nie czując się jednak swobodnie i pewnie w ich towarzystwie. Może to oznaczać, że tkwiliśmy w błędzie i tak naprawdę nie jesteśmy ekstrawertykami, lecz introwertykami. Z pozoru to bardzo błaha pomyłka, jednak na dłuższą metę wcale nie jest tak mała. Załóżmy, że szukamy pracy. Introwertyk szukający pracy dla ekstrawertyka jest z góry skazany na porażkę. Dlaczego? Bowiem praca dla introwertyka wymaga posiadania zupełnie innych cech, niż praca dla osoby przebojowej. W drugą stronę działa to podobnie – ekstrawertyk w pracy dla introwertyka już po kilku dniach zacząłby się dusić, potrzebowałby większej przestrzeni i kontaktu z ludźmi, co jest z kolei niewskazane dla osób introwertycznych. Oczywistym jest zatem, że warto poznać swoją własną osobowość i kierować się w życiu tym, co jest zgodne z jej „prawami”. Dzięki temu zyskamy pewność siebie i przekonanie o własnej wartości.

Przeczytaj więcej: Najlepsza praca dla introwertyka