ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

introwertyk w pracy
Praca

Introwertyk w pracy – jak wybrać zawód marzeń?

Wystąpienia publiczne, praca zespołowa czy imprezy integracyjne wywołują u introwertyka gęsią skórkę. Nie znaczy to, że introwertycy muszą pracować wyłącznie w warunkach domowych, bez kontaktu z innymi osobami. Warto jednak zadbać, by mieli sprzyjające warunki pracy. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Jak zachowuje się introwertyk w pracy?

Introwertyk – kto to?

Introwertyk nigdy nie będzie duszą towarzystwa. Są to osoby, które nie są zachwycone, gdy cała uwaga otoczenia jest skupiona na nich. Źle znoszą towarzystwo innych osób przez dłuższy czas. Takie osoby bardzo często postrzegane są jako nieśmiałe, a czasami nawet zarozumiałe.

Introwertyk w pracy unika otwartych przestrzeni, nadmiernych kontaktów ze współpracownikami oraz klientami. Nie jest zachwycony z wyjazdów oraz imprez integracyjnych. Dlaczego tak jest?

Hans Eysenck, angielski psycholog uważa, że osobowość jest kombinacją inteligencji i temperamentu. Są to czynniki biologiczne i genetyczne, na które nie mamy wpływu. Naukowcy uważają również, że budowa mózgu w obszarze kory mózgowej u introwertyków i ekstrawertyków bardzo się różni. Dlatego introwertyk będzie dużo szczęśliwszy z książką w ręku niż na firmowej imprezie.

Introwertyk po długim przebywaniu w grupie czuje się zmęczony. Towarzystwo innych osób nie daje energii, wprost przeciwnie – wysysa ją.

Jaka praca dla introwertyka jest odpowiednia?

Introwertycy to osoby konkretne, które nie lubią mówić, dla samego mówienia. Dotrzymują terminów, potrafią pracować w ciszy i samotności przez wiele godzin. Są kreatywni i twórczy, ale tylko wtedy, gdy mają swoje odizolowane miejsce w pracy. Open space jest dla introwertyka ogromnym problemem. Praca z klientem, uczniem, studentem czy zespołem współpracowników to prawdziwe wyzwanie dla introwertyka.

Introwertyk w pracy sprawdzi się na stanowiskach, które wymagają niewielkich i raczej sporadycznych kontaktów z innymi osobami. Administrator baz danych, kierowca ciężarówki czy tłumacz języka obcego to zawody, które nie zmuszają do ustawicznych kontaktów z innymi.

Introwertycy, którzy lubią pracę twórczą sprawdzą się w zawodach takich jak programista czy inżynier przemysłowy. Świetnie poradzą sobie jako księgowi, audytorzy, archiwiści czy laboranci. Analitycy, pisarze, artyści to zawody, w których introwertyk będzie szczęśliwy.

Jak pomóc introwertykowi?

Introwertyk w pracy sprawdza się na wielu stanowiskach. Warto jednak mu pomóc proponując pewne udogodnienie. Introwertyk, który czuje się zmęczony towarzystwem innych osób bardzo szybko zregeneruje siły, gdy jeden dzień spędzi w domu na pracy zdalnej.

W ciągu dnia introwertyk szybko wróci do równowagi, gdy spędzi chwile w samotności. Krótki spacer na świeżym powietrzu, odrobina odpoczynku w ciszy i spokoju pozwoli na odzyskanie sił.

Introwertyk w pracy, który ma swoje stanowisko w zacisznym miejscu również będzie lepiej funkcjonował niż w biurze pełnym innych osób. Krótkie przerwy na niewinne pogawędki, które innych rozluźniają, introwertyka męczą.