ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

leasing czy kredyt
Finanse

Leasing czy kredyt samochodu dostawczego?

Osoby, które na co dzień funkcjonują w branży transportowej doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo istotne jest zapewnienie sprawnie działającej floty samochodów dostawczych. To właśnie one dostarczają do punktu docelowego wszelkiego rodzaju towary i przesyłki, co przekłada się bezpośrednio na logistyczne utrzymanie koniecznego łańcucha dostaw. Bez samochodów dostawczych zagrożone byłoby działanie wielu podmiotów gospodarczych. Jednak właściciele firm transportowych często stają przed poważnym dylematem, na jakie rozwiązania finansowe się zdecydować. Czy wybrać leasing czy może kredyt w przypadku zakupów samochodów dostawczych? W poniższym tekście przedstawimy oba rozwiązania, wskazując na ich zalety i ewentualne zagrożenia. 

MAN FS – sposoby finansowania samochodów dostawczych

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia oferty spółki MAN FS, zajmującej się konfigurowaniem planów finansowych dotyczących właśnie zakupu samochodów, także dostawczych. Działająca od 2015 roku firma wdraża i proponuje właścicielom firm transportowych podstawowe rodzaje finansowania oparte na leasingu i kredycie.

Leasing operacyjny polega na skonfigurowaniu stałej opłaty w formie raty, uwzględniającej stan budżetu zawierającego umowę. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest zachowanie pełnej elastyczności finansowej, po ukończeniu zaś umowy istnieje możliwość zwrotu lub wykupu użytkowanego auta. Leasing samochodu dostawczego charakteryzuje się również brakiem dodatkowych kosztów, co zwłaszcza w przypadku aut nowych może się okazać atrakcyjną ofertą. 

Wielu zwolenników ma także kredyt. Ta propozycja finansowa to uśmiech lodu zwłaszcza dla tych, którzy celują w nowoczesne technologie. Dzięki kredytowi można bez większych problemów nabyć najnowsze modele samochodów dostawczych, tym bardziej, że raty miesięczne przy spłacaniu są naprawdę niskie w ofercie MAN Financial Services. Procedury są co prawda nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku leasingu, ale można je załatwić także na miejscu. Ponadto jako kredytobiorca stajesz się faktycznym, dumnym posiadaczem nowego pojazdu! 

Co wybrać – leasing czy kredyt?

Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest wcale prosta. Trzeba tutaj rozważyć zarówno możliwości finansowe (zwłaszcza w przypadku kredytu), jak i stan ogólny pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani.

Generalnie leasing samochodu dostawczego powinien interesować bardziej właścicieli firm transportowych, którzy nie chcą inwestować znacznych pieniędzy w zakup nowej floty pojazdów. W ten sposób oszczędności mogą przeznaczyć na inne cele. Z kolei kredyt to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców chcących przejąć akt własności nad samochodami, zwłaszcza tymi nowymi i wrzucić koszty użytkowania w księgi rachunkowe z prowadzonej działalności.