ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

kalkulator kredytu hipotecznego
Finanse

Kalkulator kredytu hipotecznego – narzędzie pomagające wybrać optymalną opcję

Tylko niewielki procent Polaków może pozwolić sobie na zakup domu lub mieszkania za gotówkę. Zdecydowana większość musi wspomagać się kredytem hipotecznym. To bardzo ważna decyzja podejmowana na długie lata, dlatego należy podejmować ją bardzo rozważnie.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Nie ulega kwestii, że kredyt hipoteczny pod względem oprocentowania, to najbardziej atrakcyjna oferta na rynku kredytów bankowych. Oprocentowanie wynosi niewiele ponad 2%, dodatkowo kredyt można rozłożyć na kilkanaście lub nawet na kilkadziesiąt lat.

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest wpis do hipoteki księgi wieczystej nieruchomości. Oznacza to, że do momentu spłaty kredytu, właścicielem mieszkania lub domu jest bank. I to największy minus kredytu hipotecznego, bo sytuacje życiowe mogą być bardzo różne. Utrata pracy, nagła choroba mogą powodować problemy z regularnym spłacaniem rat.

Na koszt kredytu mają wpływ nie tylko odsetki, ale także szereg dodatkowych opłat, np. płata za rozpatrzenie wniosku, prowizja od kredytu, ubezpieczenie. Większość tych opłat można doliczyć do kwoty kredytu, co w efekcie zwiększa jego koszt. Dodatkowo należy liczyć się z opłatami związanymi z wyceną nieruchomości, umową notarialną oraz ustanowieniem hipoteki.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim należy do banku złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego wymagane dokumenty. Najczęściej są to:

– zaświadczenie o pracy,
– zaświadczenie o wysokości zarobków,
– oświadczenie o dochodach,
– oświadczenie o zobowiązaniach.

Na tej podstawie bank oblicza zdolność kredytową posiłkując się dodatkowo raportami BIK lub BIG. Przed złożeniem wniosku warto wcześniej spłacić wszystkie małe kredyty i karty kredytowe, dzięki temu zdolność kredytowa będzie znacznie większa.

Kredyt hipoteczny wiąże się także z koniecznością posiadania wkładu własnego. Oficjalnie wynosi on 20%, ale wiele banków zadowala się 10%, niestety ma to wpływ na wysokość rat miesięcznych.

Czasami zdarza się, że bank odmawia kredytu lub ustala bardzo wysokie raty. Warto wtedy skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego.

Jak korzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych?

Kalkulator kredytu hipotecznego to bardzo proste narzędzie internetowe, które pozwala zorientować się o wysokości ewentualnych rat. Większość banków na swoich stronach ma dostępne tego typu kalkulatory. Wystarczy wpisać kwotę kredytu oraz ilość rat.

W razie konieczności można dokonać symulacji różnych wariantów.

Szukając najtańszego kredytu hipotecznego, warto skorzystać z niezależnego kalkulatora kredytu hipotecznego umieszczonego na portalu zajmującym się finansami. Umożliwia on porównanie ofert różnych banków.

Wybierając kredyt finansowy należy pamiętać, że na jego koszty wpływ ma nie tylko wysokość odsetek, ale także wysokość prowizji, opłaty dodatkowe, ubezpieczenie. Czasami bardziej opłacalny jest kredyt z wyższym oprocentowaniem, ale niższą prowizją. Wszystko to pomaga sprawdzić internetowy kalkulator kredytu hipotecznego.