ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

jak efektywnie szukać pracy
Praca

Jak efektywnie szukać pracy – najważniejsze kroki

Wiele bezrobotnych osób uważa, że pracę najłatwiej znaleźć dzięki znajomościom. To prawda. Takie mamy czasy, a pandemia koronawirusa dodatkowo powoduje, że ciężko dostać wymarzone zatrudnienie. Na szczęście istnieją inne sposoby na to, jak efektywnie szukać pracy. Dzięki nim studenci oraz osoby niedawno zwolnione z jakiegoś stanowiska będą mieć większe szanse na osiągnięcie sukcesu, nawet w tak trudnym okresie, jakim jest 2021 rok.

Napisanie odpowiedniego CV

Na początek musimy przygotować profesjonalny życiorys, czyli curriculum vitae. Taki dokument to podstawa. Bez niego nie ma mowy o tym, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę i pozytywnie przejdziemy cały proces rekrutacyjny. Pamiętajmy jednak, że duże znaczenie ma tutaj sama jakość naszego CV. Piszmy starannie, unikajmy błędów interpunkcyjnych. Podawajmy tylko prawdziwe informacje i starajmy się być jak najbardziej kreatywni. Dla ułatwienia możemy skorzystać z gotowych szablonów, ale lepiej postarać się stworzyć coś oryginalnego, używając własnej wyobraźni i lekkiego pióra.

Poszukiwania

Kiedy mamy już przed sobą życiorys, pora zastanowić się, jak efektywnie szukać pracy. Z pomocą przychodzi nam internet, a dokładniej specjalistyczne strony, gdzie cały czas publikowane są, a następnie aktualizowane różne ogłoszenia. Ciekawe oferty możemy znaleźć również w gazetach, w wersji papierowej, ale szybciej natrafiamy na nie, wchodząc na odpowiednie portale (np. pracuj.pl, aplikuj.pl czy jooble.org). Co więcej, określmy też konkretne grup stanowisk oraz branże, które są w naszym kręgu zainteresowań. Wtedy będziemy pewni, że spełnimy podstawowe kryteria i wymogi.

Uwaga! Niektórzy pracodawcy, zamieszczając swoje oferty, chcą, aby poza życiorysem, wysłać im również tzw. list motywacyjny. Dokument ten powinien być dopełnieniem naszego curriculum vitae i odpowiadać na oczekiwania właściciela danego przedsiębiorstwa. Ważne, aby w tym przypadku też nie korzystać z gotowców i nie kopiować wzorów dostępnych w wielu miejscach w internecie. Dobry list motywacyjny to taki, który będzie charakteryzować się oryginalnością.

Podsumowanie

Jeżeli nasze CV w połączeniu z listem motywacyjnym zrobi duże wrażenie na pracodawcy, to wtedy zostaniemy zaproszeni na rozmowę. Trzeba się do niej oczywiście odpowiednio i starannie przygotować. W tym celu powinniśmy dowiedzieć się wielu informacji na temat firmy i nauczyć się, jak zwalczyć uczucie wewnętrznego niepokoju. Gdy rekruter zauważy, że się denerwujemy, ręce się nam trzęsą, a nasz głos drży, wtedy nas odrzuci i nie przejdziemy do kolejnego etapu. Zostanie zatrudniony inny kandydat, który zaskoczy nie tylko idealną prezencją, ale także sporą odpornością na stres. Podsumowując, odpowiedź na pytanie: jak efektywnie szukać pracy, może być tylko jedna. Najważniejsze to działać według odpowiedniego planu, kompleksowo, punkt po punkcie. Wszystko musimy mieć dopracowane, zapięte na ostatni guzik. Wówczas zwiększą się nasze szanse na otrzymanie wymarzonej posady.