ideacc.pl

ideacc.pl – biznes, finanse, praca

kiedy zmienić pracę
Praca

Kiedy zmienić pracę i o czym należy pamiętać podejmując taką decyzję?

Zmiana pracy to decyzja, która wpływa na całe nasze życie teraźniejsze oraz na naszą przyszłość. Czasem jednak taka decyzja jest nieunikniona i musi zostać podjęta natychmiastowo. Innym razem postanowienie o zmianie pracy dojrzewa w nas przez kilka lat, aż w końcu po wielu miesiącach rozważań wszystkich „za” i „przeciw”, dochodzi do skutku. Trudno jest tak naprawdę jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy zmienić pracę i jakie okoliczności mogą nas do tego skłonić. Warto pamiętać o daleko idących konsekwencjach zmiany stanowiska, które dotyczyć będą również innych dziedzin życia. O czym zatem należy pamiętać, kiedy już podejmiemy decyzję?

Kiedy zmienić pracę? – oto jest pytanie

Decyzja o zmianie pracy nie jest prosta, gdyż podczas jej podejmowania należy wziąć pod uwagę szereg innych kwestii, które także ulegną zmianie. Bardzo często słyszymy w telewizji, na przykład w programach śniadaniowych, o osobach, które postanowiły rzucić żmudną i nudną pracę w wielkiej korporacji na rzecz prostego życia na wsi i zajmowania się zarabianiem w zupełnie inny, nieznany im dotąd sposób. Oczywiście takie osoby są szalenie inspirujące, niemniej jednak, jeśli już zdecydujemy się na podobny krok, należy wiedzieć, jak i kiedy zmienić pracę.

Decyzja o zmianie pracy może wynikać z różnych pobudek. Jedni podejmują taką decyzję, ponieważ czują ogólne rozgoryczenie swoim dotychczasowym życiem zawodowym. Czują się wypaleni, zmęczeni, niedoceniany i często bywają na skraju depresji. Złe samopoczucie spowodowane formą pracy lub atmosferą, jaka w niej panuje, jest wystarczającym powodem, aby się z tamtą ulotnić i znaleźć miejsce, gdzie może wykonywać swoje obowiązki zawodowe, będąc jednocześnie zadowolonym z życia człowiekiem. Innym powodem, który decyduje o tym, kiedy zmienić pracę, jest chęć przestawienia się na zupełnie inny styl życia, który jest świadomym wyborem, niemającym nic wspólnego z wypaleniem zawodowym czy życiową frustracją.

Zmiana pracy to zmiana całego życia

Warto pamiętać o tym, że zmiana pracy to także zmiana dotychczasowego stylu życia. Zmiany dotyczą niemal wszystkich aspektów życia, a najbardziej zauważalne są podczas reorganizacji rytmu dobowego. Zmiana miejsca i formy pracy bardzo często wymaga on nas dostosowania się do zupełnie nowych, nieznanych nam dotąd warunków. Oczywiście po pewnym czasie nowy porządek dnia stanie się normą, ale każdego z nas wcześniej czekać będzie okres adaptacyjny.

Rytm dobowy nie jest jedyną kwestią, która ulega modyfikacjom podczas zmiany miejsca pracy. Zauważalną różnicę można odczuć także w ruchach społecznych, a konkretniej mówiąc, w kręgu znajomych. Tak samo, jak dzieci zawiązują przyjaźnie i znajomości z rówieśnikami ze szkoły, podobnie dorośli nawiązują kontakty towarzyskie z współpracownikami. Zmiana miejsca pracy z pewnością wiąże się z pewnymi zmianami w tej kwestii.

O czym należy pamiętać, gdy zmieniamy pracę?

Każdy, kto pragnie zmienić swój styl życia i sposób zarabiania z pewnością zastanawia się, w jaki sposób i kiedy zmienić pracę oraz co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji. Oprócz wszystkich kwestii związanych z modyfikacją dotychczasowego rytmu dobowego i kręgu znajomych, równie ważna jest kwestia finansów.

Podejmując decyzję o zmianie pracy, należy mieć na uwadze ewentualne zawirowania pod względem finansowym. Dlatego też tak ważną decyzję najlepiej jest podejmować, mając świadomość tego, że posiadamy pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe, które będzie ubezpieczeniem w przypadku nieudanego transferu zawodowego.